Co je to Králičí hop?

Králičí hop je nový sport pro malé i velké a jejich mazlíčky - králíčky.

Králík je velice chytré zvíře a tak jako ostatní zvířata si rád hraje. Jednou z her je skákání přes překážky, ve kterém lze i závodit a věřte, že králíky to moc baví. Králík má svůj malý postroj s vodítkem a skáče přes speciální překážky. Vy ho vedete a případně pobízíte ke skokům přes ně. 

Tento sport vznikl zhruba před 30ti lety ve Švédsku a postupně se rozšířil i do dalších evropských zemí. U nás v České republice tento zajímavý sport vznikl před 5ti lety v Chotěboři. Králičí hop je aktivita, při které si můžete hrát s králíčkem doma, v tělocvičně anebo venku. Ale v tomto sportu se také závodí, má svá pravidla.

Náš Králičí hop RK v Rychnově nad Kněžnou založily Vlaďka a Martina Bernardovy v létě 2013 a hned v září 2013 vznikl pod hlavičkou DÉČKA v RK první kroužek Králičího hopu. Dnes jsme zájmovým spolkem lidí, kteří mají rádi králíčky a kteří chtějí s nimi i závodit a trávit tak mezi fajnovými lidmi a zvířátky svůj volný čas. V současné době máme dva kroužky Králičího hopu - Hopáci začínající a Hopáci pokročilí.

A jak se vlastně soutěží? Jak již bylo řečeno výše i Králičí hop má svá jasně daná pravidla, která se však mohou drobně lišit dle spolku či státu. Disciplíny jsou celkem 4: rovinná dráha, parkur, skok do výšky a skok do dálky. U rovinky a parkuru vyhrává ten králík, který celou dráhu přeskáče co nejrychleji a s co nejméně trestnými body. Navíc se tyto dvě disciplíny ještě dělí na 4 kategorie:  lehká třída, střední třída, těžká a elitní třída. Rozdíl je ve výšce, počtu a rozmístění překážek, jak již názvy napovídají. U dalších dvou disciplín - dálky a výšky vyhraje ten králík, který skočí nejdále nebo nejvýše a podobně jako v jiných sportech má na to 3 pokusy.

Nejvyšší soutěží v ČR je Mistrovství České republiky a prozatím nejvyšší soutěží vůbec je pak Mistrovství Evropy. Poslední 4. ME se pořádalo v lednu 2015 ve Švýcarském Sempachu, můžete si o něm přečíst reportáž.

Pravidelně pořádáme závody, soustředění a v létě dětské pobytové tábory pro děti od 7 do 17 let.

Veškeré dění můžete sledovat zde na našem webu anebo také na Facebooku.


rovinná dráha


parkur

Český rekord ve skoku vysokém drží Míša Kratochvílová s Royal Princess Magic Star a čítá 100 cm. Tento český rekord se jim podařil 7. 6. 2015 ve Štěpánově u Olomouce v závodu Grand Prix "Hanácké hop". Míša překonala svůj vlastní rekord ve skoku vysokém o hodnotě 95 cm, který skočily s Ramonou Golden Kids 26. 7. 2014 na závodě Single Cup 2014. Nyní Míšu s Royal Princess od světového rekordu ve skoku vysokém dělí jen 5 cm (sv. rekord čítá 105 cm a byl ustanoven 18.4.2015). Podívejte se na video Davida Křížana, který Míšu s Royal Princess při rekordu natočil.


Ve skoku dalekém je českou rekordmankou opět Míša Kratochvílová s Alis Sweet Jumpers, kdy do dálky skočily nádherných 295 cm. Tento nový český rekord závodnice z Králičího hopu Svinčany byl nově ustanoven 30.4.2016 na závodech Zemědělský hoper 2016 v Čáslavi a na krásný skok se můžete podívat na video Julie Jarošové.

Lenka Špilerová a jeji Rambo GK při 290 cm dalekém skoku - dnes již starý rekord ze závodu Sigle Cup v Chotěboři  dne 26.7.2014

Další skvělá videa z tehdejších rekordů: Skok vysoký o hodnotě 95cm a 290cm dlouhý skok daleký jsou jsou zdokumentovány ve videu autora Králičí HOOP.stupně vítězů